Yarını kodlayanlar projesinde köylere teknoloji sınıfları kurulacak

Yarını kodlayanlar projesinde köylere teknoloji sınıfları kurulacak

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından dijital geleceğe hazır kuşaklar yetiştirilmesi gayesiyle hayata geçirilen “Yarını ...

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından dijital geleceğe hazır kuşaklar yetiştirilmesi gayesiyle hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesinde eğitimde fırsat eşitliği sağlamak üzere yeni bir adım atıldı. Beşinci yılına giren projede, kırsal bölgelerdeki öğrencilerin teknolojiye erişimini artırmak emeliyle 30 köy okulunda tam donanımlı teknoloji sınıfları kurulacak. Projeksiyon aygıtı, 3D kalem, bilgisayar, 3D yazıcı, eğitim ve STEM kitleri, Zoom bağlantı ve aktiflik araçlarının yer alacağı sınıflarda öğrencilere kodlama başta olmak üzere çeşitli teknoloji eğitimleri verilecek. Köy okullarında kurulacak teknoloji sınıfları tıpkı vakitte EBA Dayanak Noktaları olarak kullanılabilecek. Ayrıyeten, ailelere yönelik özel buluşmalar ve eğitimler düzenlenerek, ebeveynlere 21. yüzyıl yetkinlikleri, dijital dünyada yararlanabilecekleri kaynaklar ve dikkat etmeleri gereken kıymetli bahisler aktarılacak.

“Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında kırsalda kurulacak teknoloji sınıfları, MEB YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl Yılmaz, Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel ve Habitat Derneği İdare Heyeti Lideri Sezai Hazır’ın katımıyla düzenlenen online toplantıda tanıtıldı.

MEB YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl Yılmaz, şunları söyledi

“Covid-19 global salgınında güç günlerden geçiyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımızın eğitimini her kural altında kesintisiz sürdürmek için canla başla çalışıyoruz. EBA TV kanallarımız, canlı dersler ve EBA internet platformumuzla uzaktan eğitimi alternatifli bir formda sunmaya devam ediyoruz. Fırsat adaletini ön planda tutarak 81 vilayette fiyatsız internet ve 700 bin tablet bilgisayarla, sayıları 15 bini aşan EBA Takviye Noktaları ve Taşınabilir EBA Takviye Araçları, 115 bin dersliğe sağladığımız web kameraları ile eğitime erişimi en üst düzeye çıkarmak için daima bir uğraş içindeyiz. Öncelikle Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’ne bu gayretlerimizde bize dayanak verdikleri için şükranlarımı sunuyorum. Verilen takviye iki taraflı çok bedelli; birincisi 30 köy okulumuza daha EBA Dayanak Noktası kurulmuş olacak, ikincisi ve bence daha da kıymetlisi, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde bilişim yetkinlikleri ile donatılmış, üreten, inovasyon yapan çocuklar yetiştirme amacımıza katkı sunulmuş olacak. Biz bu gayeyle ve giderek ölçeğini büyüttüğümüz Bilişimle Üretim programını 3 yıldır uyguluyoruz. Şu an duyurusu yapılan ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında kurulacak 30 köy okulundaki teknoloji sınıfı da bu programa dayanak olacak.”

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel, şöyle konuştu:

Türkiye Vodafone Vakfı olarak, yaptığımız her işin bir emele dokunması gerektiğine inanıyoruz.Kurulduğumuz günden bu yana, teknolojiyi hayatın hizmetine sunmayı prensip ediniyoruz. Çocukların teknoloji okuryazarlığını artırmak maksadıyla 5 yıl evvel Habitat Derneği işbirliğiyle başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle, tüketen değil, üreten bir kuşağın yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bugüne kadar 81 vilayette 120 bini aşkın çocuğumuza kodlama öğrettik. Yeni periyotta 70 bin çocuğa daha ulaşmayı hedefliyoruz. ‘Yarını Kodlayanlar’ kapsamında bir sonraki adımımız, köylerde teknoloji sınıfları kurmak olacak. Bu sınıflar tıpkı vakitte EBA Takviye Noktaları olarak kullanılabilecek. Bu projeyle, dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımızın yaşadığı eğitimde fırsat eşitsizliği meselesine tahlil bulmak, onlara yalnızca ilişki hizmeti sunmakla kalmayıp tam donanımlı teknoloji sınıflarında eğitimlerini aksatmadan sürdürebilmeleri için dayanak olmak istiyoruz. Böylelikle, çocuklarımızın yaşadığı zorlukları bir nebze olsun hafifletmeyi umuyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, çocuklarımızı dijital geleceğe hazırlamaya ve teknolojinin gücünü kullanarak onlara eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için kaynaklarımızı seferber etmeye devam edeceğiz.”

Habitat Derneği İdare Heyeti Lideri Sezai Hazır, şöyle konuştu:

“Türkiye Vodafone Vakfı ile 5 yıl evvel başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinin içeriğini her geçen gün genişletmenin ve derinleştirmenin haklı memnunluğu ve gururu içerisindeyiz. Proje kapsamında ülkemizin her köşesinden 7-14 yaş ortası çocuklarımıza kodlama öğretiyoruz. Zira biliyoruz ki önümüzdeki yıllarda kodlama bilmek okuma yazma bilmek kadar değerli hale gelecek. Bugüne kadar 81 vilayette 120 binin üzerinde çocuğumuza 21. yüzyılın en kıymetli yetkinliklerinden biri olan kodlamayı öğretmek için ulaştık. Maalesef, Covid-19 salgını birçok alanı etkilediği üzere örgün eğitimi de derinden etkiledi ve çevrimiçi ortamda verilen eğitim faaliyetlerinin başlaması ile eğitimde fırsat eşitliğini de her zamankinden daha çok tartışmaya başladık. Bu bağlamda bizler de çevrimiçi eğitime erişim konusunda dezavantajlı olan çocuklarımıza fırsat eşitliği yaratabilmek emeliyle ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizin kapsamını genişletiyor ve 30 köy okulumuzda tam donanımlı teknoloji sınıfları açıyor olacağız. Böylelikle eğitime ve teknolojiye erişimi tüm çocuklarımız için artırmak istiyoruz. Bu gelişmeyi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası üzere manalı bir vakit diliminde paylaşmaktan da ayrıyeten memnunluk duymaktayız.”

Ortak çalışma kültürü gelişecek

“Yarını Kodlayanlar” çatısı altında köy okullarında kurulacak teknoloji sınıflarıyla, kırsal bölgelerde eğitime ve teknolojiye erişimin kapsayıcı biçimde artırılması, internetin ve teknolojinin verimli kullanılması, çocukların hayal güçlerinin farklı bakış açılarıyla geliştirilmesi, öbür teknoloji sınıflarıyla köprü bağlantı kurularak hem toplumsallaşma alanlarının hem de ortak çalışma kültürlerinin oluşturulması hedefleniyor.

“Teknoloji kardeşliği” sağlanacak

Köy okullarında kurulacak teknoloji sınıfları, “Yarını Kodlayanlar” okulları ve kulüpleri oluşturulmasının yanı sıra okullararası uzman buluşmaları üzere “teknoloji kardeşliğine” yönelik çalışmalar yapılması açısından da fırsat sunacak. Bu sınıflar sayesinde, çocuklarla ve öğretmenlerle derinlemesine eğitim yapmak, çocuklardaki tesir ve değişimleri takip etmek, yeni fırsatlar sağlamak ve muvaffakiyet kıssaları oluşturmak mümkün olacak. Birebir vakitte bir paylaşma kültürü yaratılmasına vesile olacak olan teknoloji sınıfları, 3D yazıcı ve 3D kalem ile kırsalın gereksinimlerine yönelik tahliller üretmeye, ortak çalışma kültürünü öbür köylerle birlikte dijital süreçlerle oluşturmaya, sınıfın ve malzemelerin öbür öğrenciler ve ebeveynler tarafından kullanılmasını sağlamaya da imkân verecek.

30 vilayette kurulacak

“Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında teknoloji sınıflarının kurulacağı köy okullarının bulunduğu vilayetler şöyle: Adana, Burdur, Hatay, Ardahan, Hakkari, Kars, Şırnak, Tunceli, Van, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa, Ankara, Çankırı, Karaman, Sivas, Bolu, Amasya, Ordu, Trabzon, Bilecik, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli. Teknoloji sınıflarının kurulumuna Haziran ayında başlanacak.

120 bini aşkın çocuğa ulaşıldı

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 ortasında değişen çocuklara istekli eğitmenlerin idaresinde programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, öykü oluşturma ve oyun yapma üzere mevzularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Eğitimlerde çocuklara programlama hakkında fikir sahibi olma, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapma, kendi hayal dünyalarını oluşturma, kendi oyunlarını üretme imkânı sunuluyor. Proje kapsamında son 1 yılda elde edilen toplam toplumsal bedel yaklaşık 6,6 milyon TL olurken, projeye yapılan her 1 TL’lik yatırım 4,4 TL kıymetinde toplumsal yarar yarattı. Projeyle bugüne kadar 81 vilayette 120 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı. Yeni devirde 70 bin çocuğa daha kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten, Scratch eğitimlerinin yanı sıra farklı dijital eğitim başlıklarıyla çocukların dijital yetkinlikleri artırılacak. Buna nazaran, 7-10 yaş kümesine Scratch ve Tinkercad, 11-14 yaş kümesine Scratch ve Microbit, 14-17 yaş kümesine taşınabilir uygulama geliştirme, oyun ve Yapay Zeka eğitimleri verilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)