YANINDAYIZ Derneği’nin Genel Konsey Toplantısı gerçekleşti

YANINDAYIZ Derneği’nin Genel Konsey Toplantısı gerçekleşti

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Lideri Parıltı Ger, genel heyeti açarken yaptığı konuşmada Türkiye’nin İstanbul Kontratından çekilmesinin olumsuz ...

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Lideri Parıltı Ger, genel heyeti açarken yaptığı konuşmada Türkiye’nin İstanbul Kontratından çekilmesinin olumsuz sonuçlarına değindi ve şunları söyledi:

“Son devirde ülkenin gündemine oturan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını çekmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının ve hak temelli savunu uğraşının büyük bir darbe almasına yol açmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliği bir süreçtir. Bu süreç, toplum içi münasebetlerin tahakküm ve ataerkillikten uzak; eşitlik ve demokrasi etrafında şekillenmesini unsur edinir. Hem özel hem de kamusal alanda bayan ver erkeğin cinsiyetleri üzerinden rollerini tanım eden bu ataerkil sistem bayan ve erkek ortasındaki biyolojik farkın alışılmış doğal bir sonucuymuş üzere bizlere neyi nasıl yapmamız gerektiğini dikte etmekte ve aslında hem bayanı hem de erkeği baskılamaktadır. Bu kapsamda, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ismine verilen uğraşların muvaffakiyetle sonuçlanmasında erkekler hayli kıymetli bir rol oynamaktadırlar. Erkeklerin bu sürece iştiraki, ataerkil yapının inşa ettiği erkeklik kodlarını ve ataerkillikten hisse alan cinsiyetçi alakaları tekrar gözden geçirmelerini gerektirir. Böylelikle, erkeklerin aile, iş, sağlık, eğitim siyaset alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında sorumluluk almaları, yerine getirmeleri, hak temelli savunu gayretindeki yolu daha da kısaltacaktır. Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması aslında sırf bayanlara değil erkeklere de bağımsızlık sunacaktır.” dedi.

Derneğin faaliyet raporuna ve yapılan çalışmalara da değinen Ger; derneğin gelecek periyoda ait faaliyetleri ve maksatlarını şöyle açıkladı:

  • Eylül ayının son haftasında “kadın erkek eşittir nokta!” Konferans dizisinin ikincisini yapmayı planlıyoruz.
  • Stratejik Hareket Planımızın çalışmalarına başladık Ekim 2021’de tamamlayacağız.
  • 2021 Aralık sonunda tamamlanacak olan TCE Endeks çalışmasının 2. Faz çalışmalarına başlanacak ve 81 vilayet 973 ilçeyle ilgili datalar toplanacak.
  • Yıl sonuna kadar yapılması hedeflenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimlerinde amacımız 50 eğitimi tamamlamak
  • Hedeflediğimiz üzere üye sayımız 93’ten 135’e çıkarılacak.
  • İstekli çalışmaları kapsamında yıl sonuna kadar 4 tane yapılması planlanan Eğitici Seminer Faaliyetleri düzenlenecek.
  • Son olarak, kaynak geliştirme faaliyetleri kapsamında yıl sonuna kadar en az 2 yeni hibe fonlarına başvurulacak.

YANINDAYIZ Erkekleri çok gecikmiş de olsa bu hakların bir an evvel hayata geçirilmesi için ülkemizdeki başka erkeklere örnek olacaklar.”dedi.

2021-2023 İDARE KONSEYİ ÜYELERİ:

ASİL YEDEK

Parıltı Ger Ayhan Eren

Levent İhsan Kömür Cüneyt Yavuz

Sinan Altun Bahadır Kaleağası

Bülent Gürcan Bülent Bayraktar

Erkan Tozluyurt Serdar Aytok

Ergün Güler Ahmet Ercüment Polat

Alemşah Öztürk Serhan Ok

Kerim Beydağı Mert Fırat

Derin Altan Ali Yılmaz

2021-2023 DENETLEME HEYETİ:

ASİL YEDEK

Osman Ünal Ahmet Cemal Dördüncü

Gönenç Gürkaynak Mustafa Alpagut

Fuat Pamukçu Tufan Alatan

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)