Tavuk kanatlandı, yumurta azaldı

[ad_1]

Yumurta üretim maliyetlerinin artmasından dolayı üreticilerin tavuklarını kesime gönderdiğini söyleyen Yüksel Yıldız, “Tavuk sayısının azalması nedeniyle üretilen yumurta sayısında düşüş yaşandı. Maliyet artışları şuanda düzene oturdu, tavuk sayısı yeniden yükselme trendinde ama eski haline dönmesi biraz zaman alacak. Yine de yumurtaya yeni yılda bir zam beklemiyoruz” dedi.

Yumurta maliyetlerinde artış yaşanması sebebiyle birçok üretici tavuklarını kesime gönderdi. Üretilen yumurta sayısının düşmesiyle de fiyatlarda yükselme yaşandı. Fiyat artışlarından dolayı vatandaşların en düşük fiyatlı yumurtayı tercih ettiklerini söyleyen Yumurta satıcısı Yüksel Yıldız, “Yumurtanın maliyeti fazla olduğu için yüksek fiyatlara satılıyor. Şu anda yumurta fiyatları 40 liradan başlıyor. 45, 50, 55, 60 liraya kadar çıkıyor. İnsanlar en çok en ucuz olan yumurtayı tercih ediliyor. İnsanların bütçesi neye yetiyorsa onu alıyor. Fiyat artışı dışardan gelen ham maddeden kaynaklanıyor. Dolar yükselince yumurtanın maliyeti de artıyor. Kendi ürettiğimiz yemin katkı maddeleri olmadığı için dışardan alıyoruz ve o da dolar üzerinden geliyor.” dedi.

yuksel-yildiz-1.jpg

‘TAVUKLAR KESİME GÖNDERİLDİ’

Üreticilerin maliyetleri karşılayamadığından dolayı tavuklarını kesime gönderdiğini belirten Yıldız, “Önceden yumurtayı üreticiden 35 liraya alıyorduk. Daha sonra dolar çok yükseldi ve sadece maliyeti 45 lira oldu. Üretici 35 liraya sattığı zaman kolisinden 10 liradan zarar ediyordu. Bu yüzden birçok tavuk kesime gönderildi. Önceden bir milyon tavuğu olan adamın 500 bin tavuğu kaldı. Kapasitelerini yarı yarıya düşürdüler. Şu an durum düzeldi ama adam tekrar o tavuk sayısına ulaşamadı. Çünkü o zaman tavuğu 26 liraya alırken şu an 70-80 lira oldu. Tavuk sayısı azaldığı için dolayısıyla yumurta üretimi de azaldı. Şu anda sadece Konya bölgesinde 4 buçuk, 5 milyon civarında tavuk var. Önceden bu sayı 14-15 milyon civarındaydı. Ne kadar çok tavuk, o kadar yumurtadır. 5 milyon tavukla 15 milyon tavuğun üretimi bir değil. 15 milyon tavuk Türkiye’nin genelini doyurabilirken, 5 milyon tavuk Türkiye’nin 4’te 1’ini doyurabilir. Önceden 16-17 ülkeye yumurta gönderiyorduk. Şimdi elimizde olmadığı için gönderemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

yumurta-2.jpg

‘FİYAT ARTIŞI BEKLEMİYORUZ’

Yılbaşından sonra herhangi bir fiyat artışı beklemediklerini söyleyen Yıldız, “Yılbaşında sonra yumurta fiyatlarında herhangi bir artış beklemiyoruz. Şu anda da zaten yumurta fiyatı seviyeli şekilde ilerliyor. Alan da satan da zarar etmiyor. Vatandaşta fiyata alıştı. Yumurtada artış olmaz ama gıda sektörünün yüzde 80’inde olur. Asgari ücrete zam geldiğinden dolayı insanlar maalesef bunu fırsat bilip artış yapıyor. Türkiye’de fiyat artışının tek sebebi dışarıya bağlı olmamız. Dışarıdan hiçbir şey almadan kendimiz üretiyor olsaydık bu yumurtayı biz 20 liraya yeriz. Çünkü maliyeti yok. Kendi ham maddeni üretip yemini kendin yapıyorsun daha sonra da yumurtayı alıyorsun. Durum bun kadar basit. Ama maalesef dışarıdan ilişkiyi kesemiyoruz.” şeklinde konuştu.

yuksel-yildiz-2.jpg

‘YIKAYIP SATIYORLAR’

Kirli yumurtaların yıkanıp satılmasının önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Dışı gübreli, kirli yumurtalarımız var. Kirliyle temizin fiyatı aynı değil. Arasında 5-10 lira fark var. Bunları yıkayıp o aradaki parayı kendine alıyorlar. Ama bu kesinlikle doğru bir şey değil. Biz bunların engellenmesini, denetlenmesini istiyoruz. Bu yüzden vatandaşlar tanıdıkları, bildikleri esnaflardan alışverişlerini yapmaya devam etsinler. Aldıkları yumurtaya dikkat etsinler. Bir yumurta ucuz satılıyorsa niye ucuz satılıyor diye düşünsünler. Ben bu yumurtayı 40 liraya alıyorsam, herkes 40 liraya almak zorunda. Bunu adam 40 liradan daha düşük fiyata alıyorsa burada bir iş vardır.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

• BÜŞRA ERKUŞ / YENİ HABER GAZETESİ

yumurta-3.jpg

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*