Son dakika… Bakan Fidan’dan ABD’ye Gazze mesajı: Kararlara daha fazla engel olmamasını bekliyoruzclass=”medyanet-inline-adv”>

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazze’deki duruma değinen Fidan ABD’nin BMGK’daki veto kararını hatırlattı ve ‘ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nin alacağı kararlara daha fazla engel olmamasını bekliyoruz’ dedi.

Fidan ‘Gazze’de ateşkes ve katliam arasında sadece ABD duruyor’ dedi.

Fidan BM Genel Kurulu’nda kabul edilen Gazze kararı hakkında ‘Evvelce çekimser veya aleyhte kalan birçok ülkenin de Filistin‘in yanında durma kararı aldığını gördük’ dedi.

‘Benzeri görülmemiş bir katliam ile karşı karşıyayız’ diyen Fidan, Batı merkezli birçok ülkenin bu katliamın arkasında olmasını eleştirdi.

Ermenistan ile normalleşme sürecine de değinen Fidan ‘Ermenistan ile normalleşme konusunda önümüzde herhangi bir engel görmüyoruz. Ermenistan’ın Azerbaycan ile barış anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz’ dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fidan ‘Bölge dışı tüm aktörler de bölgedeki dengeleri gözeten ve normalleşmeyi teşvik eden politikalar izlemek durumundalar. Geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında birtakım somut güven artırıcı adımların atılması kararından da ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Bu tür adımların devam etmesini ve kapsamlı barış anlaşmasına giden yolu açmasını diliyoruz’ ifadelerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*