Lider Ali Hikmet Akıllı’dan 23 Nisan İletisi

Lider Ali Hikmet Akıllı’dan 23 Nisan İletisi

CHP Ankara Vilayet Lideri Ali Hikmet Akıllı iletisinde: “Milli egemenliğimizin sembolü, kurtuluş çabamızın ve demokrasi tarihimizin en kıymetli ...

CHP Ankara Vilayet Lideri Ali Hikmet Akıllı iletisinde: “Milli egemenliğimizin sembolü, kurtuluş çabamızın ve demokrasi tarihimizin en kıymetli kurumlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101’inci yılını kutlamanın gururunu yaşıyor, yarının büyükleri gözbebeğimiz olan evlatlarımızın sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan büyük memnunluk duyuyorum. 23 Nisan, bir millet için en aziz kıymet olan ulusal egemenlik prensibinin Türk Milletinin hayatına giriş tarihidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, “Milletin istiklalini yeniden milletin azim ve kararı kurtaracaktır” parolasıyla yürütülen istiklal gayreti; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle en son gayesine ulaşmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, Cumhuriyet’i kurmuş, gerçekleştirdiği ıslahatlar ve aldığı tarihi kararlarla milletimizin mukadderatını değiştirmiş, Türkiye’nin yarınlarını şekillendirmiştir. Bu istikametiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokrasimizin ve ulusal egemenliğin sembolü haline gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve birinci Meclis Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ulusal iradenin hayat bulduğu bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştir. Tıpkı başkanları üzere, ulusal iradenin tecelli ettiği yer olan Meclisimizin de sıfatı Gazi’dir. Gazi Meclisimiz bir Ulusal Kurtuluş Savaşı yönetmiş ve millet iradesini hanedanın elinden alıp gerçek sahibi millete vermiştir. Bu Türk tarihindeki en değerli yönetimsel değişim, en radikal kırılma ve en esaslı ihtilaldir.

Bugün her ne kadar Gazi Meclisimizi fonksiyonsuz ve değersiz hale getirme uğraşları olsa da, tarihin akışı içerisinde bunlar beyhude ve sonuçsuz kalacak gayretlerdir. Milletimiz en yakın vakitte iradesini tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında görecektir. Ayrıyeten böylesi büyük bir savaştan çıkan ve bütün ümidini gençlikte gören bir kurucu iradenin gelecek kuşaklara olan kozmik itimadının yansıması olarak 23 Nisan Dünya Çocukları’na bayram olarak armağan edilmiştir.

Değerli evlatlarımız; sizler, Türk Milleti’nin ve devletinin geleceği, sevinci, ümit kaynağı ve dünya barışının teminatısınız. Sizleri çok seviyor ve sizlere güveniyoruz. Bu his ve niyetlerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını hürmet, minnet ve rahmetle anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, sevincinizin, coşkunuzun ve ümidinizin daim olmasını diliyor, sizleri sevgiyle kucaklıyorum.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)