Kübra Doğru Ünlü yazdı! Üç Kız Kardeş, 11 Ocak 2023 İzlenim Yazısı

[ad_1]

Kübra Doğru Ünlü yazdı! Üç Kız Kardeş, 11 Ocak 2023 İzlenim Yazısı

 

 

Hesaplaşmaların bittiği düğümlerin çözüldüğü o noktaya bir çırpıda taşıyıveren eylem. Keşke herkes becerebilse. Kişinin kendisi ile barışık olabilme halinin temel eylem biçimi. Gerçeğiniz her ne ise yüzleşin ve omuzlarında koca bir yükle yaşamaktan kurtulun.

Sonucu ne olursa ve nereye bağlanırsa bağlansın, cesaretli olun. Bir kişinin omurgalı duruşu birçoklarının yüzsüzlüğü ile yüzleşmesine sebep. Dizi de de bu unsur daha çok Türkan üzerinden bir kurgu ile karşımızda. Bununla birlikte hem yüreğinizi hafifletin hem yolunuza taş koyanı öteleyin. Bırakın hayat kendi bildiği gibi aksın. Kendinizce kurup inandığınız, kontrol mekanizmaları ile hayatın akışına müdahale etmeyin.

Hayatın kendi gücünün üstünde bir kontrolle sürdürmeye çalıştığınız her ne ise size gün gelip mutlaka bir hata yaptırır. Her hatadan bir derste alınmamış olunca da düğümlerden oluşan o yumak gün gelir bir noktada bağrınızı kilitler. Ne kadar kontrolcü ne kadar müdahaleci olursanız olun yine günü geldiğinde hayat size o yüzleşmeyi yaşatacaktır. Ne doğmaların ne kontrolün ne müdahalelerin hiçbir işe yaramayacaktır…

Keşke herkes becerebilse ve kendi gerçeği ile yüzleşe bilse. Edebiyatçıların yazdıklarıyla bunu yapabiliyor olmaları hayatın en güzel hediyesi… Bu pratiğe sahip olamayanlara yol göstericiliği ise sanatçılığı. Kendi gerçekliği ile yüzleşip zihnindekini donanımı ile birleştirince de karşımıza usta işi bir üretimle çıkmış oluyor. Benzeş yönlerimizi yakaladığımız, üretimine olan sevgide işte tamda bu noktada başlıyor. İşin sırrı dediğimiz yer… Belki de seyircide Üç Kız Kardeş ‘in bu denli yer bulmasının en önemli sırrı böyle bir durum.

Tolstoy; Fransız klasiklerinin sevilen yazarı, benim de çok beğendiğim Guy de Maupassant için şöyle diyor. “…sayıları az olmakla birlikte, Maupassant gibi bir başka tür insan daha vardır ki, bunlar her şeyi kendi gözleriyle, içerdiği önem ve anlamıyla, olduğu gibi görürler” …

 34. bölüm ile izleyici dizide beklediği o yüzleşmelerin hemen hemen hepsini gördü. Şaşırdı, kimini sevdi, kimini beğenmedi. Kimiyle özdeşleşti, kimine çok kızdı. Kimine kendi başında da aynı durum olduğundan belki de küfür etti.

Klan birkaç önemli yüzleşme de ilerleyen bölümlerde yaşanacaktır. En azından ben kitaba (Üç Kız Kardeş- Roman) danıştım Kitap öyle diyor da bakalım senarist ne diyecek. Ben de sizler kadar meraktayım. Üç Kız Kardeşi izlenir kılan unsur hayatın gerçekleriyle yürüyor olması. Komşunuz gibi, patronunuz gibi, sevgiliniz gibi, kaynananız, görümceniz, eltiniz ve bilumum akraba ve dostlarınız gibi.

Hayata çekirdek aile çevresinden genişçe bakmak Üç Kız Kardeş ‘in başarısı. Hal böyle olunca 34. Bölümde ortaya çıkan gerçekler, yüzleşmelerde o denli sahici oldu. 34. Bölümü kesintisiz www.kanald.com.tr de izleyebileceğiz hatırlatmasıyla, gelecek bölümde görüşmek dileğiyle.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*