KOMEK’te kursu bitiren arıcılar destek bekliyor

[ad_1]

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (KOMEK) Arıcılık alanında eğitim görerek kurslarını tamamlayan arıcı adayları Büyükşehir belediyesi ve kurumlardan destek beklediklerini belirttiler.

Güz dönemi eğitimlerine 80 bin 123 kayıt ile rekor bir seviyede başlayan KOMEK ve ASEM eğitimlerinde bazı alanlarda kurslar tamamlanırken, bazı alanlarda ise önümüzdeki günlerde güz dönemi bitmiş olacak. Bu yıl bazı kurs merkezlerinde ilk defa açılan Arıcılık eğitimi alan kursiyerler kurslarını tamamladı. Güz döneminde yüzü geçen arıcı adayı belgelerini almaya hak kazanırken, Akabe KOMEK’te de Veteriner Hekim Fatih Bülbül öğreticiliğinde; emekli, memur, öğrenci ve çeşitli mesleklerle uğraşan 21 kursiyer belge almaya kazandı. Kursiyerler bahar sezonuyla birlikte yeni dönemde arıcılığa başlayacaklarını belirttiler.

komekte-kursu-bitiren-2.jpg

ÖĞRETMEN BÜLBÜL: KURSİYERLER BU İŞE BAŞLAMAYA KARARLI

KOMEK Akabe Kurs Merkezi’nde açılan Arıcılık kursu öğretmeni Veteriner Hekim Fatih Bülbül, kursiyerlerin heyecan içinde kursa katıldıklarını ve arıcılığa başlamakta kararlı olduklarını söyledi. Bülbül, kursiyerlerin başarıyla kursu tamamladıklarını söyleyerek, “Son zamanlarda üretime ve hayvancılığa olan ilgi artmaya başladı. Artık KOMEK’lerimizde üretim ve çiftçilikle ilgili alanlar çoğalmaya başladı. Diğer senelerde olduğu gibi bu yıl da arıcılık kursuna ilgi yoğun oldu. Toplamda 21 kursiyer arıcılıkla ilgili belgelerini aldı. Kursiyerler arıcılık işini yapmakta kararlı olduklarını söylüyorlar. Belgeyi aldıklarında sadece belge almak için gelmediklerini belirtiyorlar. Zaten derse olan ilgi ve alakada da bu belli olmuştu. Türkiye’nin üretimine katkı sağlayacak böyle bireylerin kazandırılması oldukça önemli. KOMEK merkezlerimizde de binlerce birey buradan aldıkları eğitimlerle ekonomiye katkı sağlıyor. KOMEK’in başarıları önümüzdeki günlerde de sürecek” dedi.

komekte-kursu-bitiren-1.jpg

KURSİYERLER DESTEK BEKLİYOR

Akabe KOMEK Kurs Merkezinde; Ali Doğrucan, Abdurrahman Akpınar, Beyza Nur Yaşar, Erdem Keleş, Faruk Yaşar, Fevzi Yaraşır, İsmail Özdamar, Köksal Bozbıyık, Musa Akın, Mustafa Alay, Mustafa Çalışkan, Mustafa Kemal Kıvanç, Mustafa Seveseli, Nusrettin Mutlu, Osman Şen, Reşat Özfatih, Sami İngit, Selman Göngör, Servet Çolak, Seyfettin İşler ve Ali Kayan arıcılık konusunda eğitim belgelerini almaya hak kazandılar. Kursiyerlerden Mustafa Seveseli, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek kursların devam etmesini diledi. Marangoz olduğunu belirten Seveseli, “Arıcılık mesleğine ilgim vardı ve burada öğrenerek yeni dönemde arıcılık yapmaya başlayacağım. Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl arıcılara kovan desteği veriliyor. Biz yeni başlayacağımız için bu destekten faydalanamayacağız. Yeni dönemde bizlerin de bu kapsama dahil edilmeyi bekliyoruz” dedi.

komekte-kursu-bitiren-3.jpg

Hobi olarak arıcılık yapmaya başladığını belirten Kursiyer Osman Şen ise kurs ile hobisini meslek olarak belgelediğini söyledi. Yeni dönemde birçok destekten faydalanmak istediğini söyleyen Şen, “Bakanlığın verdiği desteklerin arttırılması gerekiyor. bunun yanında büyükşehir belediyesi bal üreticilerine kovan desteğinde bulunuyor. Bunun sadece kovanla değil arı ve şeker desteği bulunmasını da öneriyoruz. İşini güzel ve dürüst yapan üreticilere bu destekler gerçekten çok önemli” dedi.

komekkkk.jpg

ŞEHİR İÇİNDE BELİRLİ YERLERE KOVAN BIRAKILMALI

Kursiyer Seyfettin İşler ise yeni dönemde arıcılığa başlayacağını fakat yer bulmakta zorluk çektiğini söyledi. Arıcılıkla ilgili yeni bir düzenleme yapılarak şehir içinde belirli alanlarda sayı şartı getirilerek kovan konulmasını istiyorum. Avrupa ülkelerinde belirli alanlarda belirli sayıda kovan bırakılabiliyor. Burada arıların insanlara zarar vereceği düşüncesiyle Türkiye’de böyle bir uygulama yapılmıyor. Fakat insana saldıran arı ırkı bir tane ve bunun da şehir içine girilmesi engellenerek diğer ırkların şehir içinde üretim yapmasına izin verilmeli. Yeni dönemde buradan belgelerini alan kursiyerler arıcılığa başlayacak. Ülkemizin ekonomisi için hepimizin bir hareket etmesi gerekiyor ve hükümetimizin de üreticiye desteğinin arması gerekiyor” dedi. Öte yandan kursu bitiren 21 kursiyer Büyükşehir Belediyesinin desteklerini artırmasını merkez ilçe belediyelerinin de arıcılıkla ilgili yeni projeler yapması gerektiğini tavsiye ettiler.

SERVET R. ÇOLAK / YENİ HABER GAZETESİ

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*