İlçe tarım müdürlüklerinde hafta sonu ÇKS mesaisi sürüyor


Yönetmeliğe göre 1 Eylül’de başlayan 2024 üretim yılı (ÇKS) başvuruları, 2 Ocak 2024′ te sona erecek. Bitkisel üretim yapan ve bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen tarımsal desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin ÇKS başvurularını yapmaları gerekiyor. İlçelerde bulunan ziraat odaları ile koordineli bir şekilde yürütülen çalışma ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri de 23 Aralık (bugün) ve 24 Aralık tarihlerinde açık bulunacak ve kaydını yaptırmak isteyen üreticilere hizmet verecek. Aynı sebeple İlçe tarım ve Orman Müdürlükleri 30-31 Aralık tarihlerinde de açık olacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne hafta sonu kayıt yaptırmak için gelen üreticiler görevli personelin yönlendirmesi ile dosyalarını teslim ederek kayıtlarını yaptırdı. Uygulamadan memnun olduklarını belirten üreticiler, şimdiye kadar farklı sebeplerle ÇKS kaydını yaptıramadıklarını hafta sonu mesaisi olduğunu duyunca ÇKS kaydı için geldiklerini ifade etti.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, üreticilerin ÇKS başvurularını arazilerinin bulunduğu yerdeki ilçe müdürlüklerine giderek veya e-devlet üzerinden yapabileceğini belirterek, “2023 üretim yılında ÇKS başvurusu olan; dosyadaki parsel bilgisi ve belgeleri değişmeyen üreticilerimiz yeni ürün bilgilerini girerek 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecek. İlk defa müracaat eden üreticilerimiz ile kira veya taahhütname süresi biten, parsel ekleyip çıkarmak isteyen, hissedar değişikliği olan üreticilerimiz de ÇKS’ ye kayıtlı oldukları ilçe müdürlüklerimize bizzat başvuru yaparak kayıtlarını yaptırabilirler. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz 30-31 Aralık 2023 tarihlerinde de ÇKS kaydını yaptırmak isteyen üreticilerimiz için açık olacaktır” dedi.

Müdür Kökçüoğlu, (ÇKS) Yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını da belirterek “Eskiden sadece tapusu olanlar, kontratı olanlar Çiftçi Kayıt Sistemi’ne girebiliyordu. Mülkiyet ve mirastan kaynaklı sorunlar sebebiyle kayıt yapamayan çiftçilerimizin tamamı ektiğini beyan edip, bununla ilgili prosedürleri tamamlayarak ve bu arazileri kayıt ettirebilecek” şeklinde konuştu.Yerel Haberler kategorisinde bulunan hiçbir habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunulmamıştır. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan tüm Adana Haberleri, otomatik olarak servis edildiği şekilde bu sayfada yer almaktadır. Adana Haberleri bölümünde yer alan haberlerin tamamının hukuki muhatabı haberi servis eden ajanslardır.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*