Hey Gidi Yıllar Kitabı Türkiye’nin Yakın Tarihine Işık Tutuyor

Hey Gidi Yıllar Kitabı Türkiye’nin Yakın Tarihine Işık Tutuyor

Hürriyet Kitap, arşiv niteliğindeki yayınlarına Zeynep Bilgehan’ın imzasını taşıyan ‘Hey Gidi Yıllar’ kitabıyla devam ediyor. Her biri alanının ...

Hürriyet Kitap, arşiv niteliğindeki yayınlarına Zeynep Bilgehan’ın imzasını taşıyan ‘Hey Gidi Yıllar’ kitabıyla devam ediyor. Her biri alanının doruğunda olan 28 ismin söyleşisini zenginleştiren arşiv niteliğindeki fotoğraflarla bir Türkiye panoraması sizi bekliyor.

Zeynep Bilgehan’ın imzasıyla Hürriyet’te Pazar günleri okuyucu ile buluşan ve her hafta bir ismin fotoğraf albümüne, geçmişine ve Türkiye tarihindeki tanıklığına uzanan ‘Hey Gidi Yıllar’ köşesi kitap oldu.

“28 FARKLI HAYAT, TEK HİKAYE…”

Kitabın ortaya çıkış hikayesini, Zeynep Bilgehan şöyle anlattı: “Her şey 19 Haziran 2020 tarihinde Vedat Milor’un toplumsal medya hesabından 1979 yılında çekilmiş, gençlik yıllarına ilişkin bir fotoğrafını paylaşmasıyla başladı… Meşhur birinin şimdi tanınmadığı, hatta tahminen bir gün ünlü olacağını aklının ucundan bile geçirmediği periyoda ilişkin fotoğrafı büyük ilgi uyandırdı. Bu kitapta, 19 Temmuz 2020-10 Ocak 2021 tarihleri ortasında bu köşede eski fotoğraf albümlerini karıştırdığımız toplumda tanınan, sevilen, alanında başarılı 28 ismin kıssası yer alıyor. Lakin kitabı okuduktan sonra bunun aslında kesişmiş hayatlardan oluşan tek bir öykü olduğunu göreceksiniz; hayal kuran, azmeden, inat eden, inanan, çalışan ve başaran insanların yetiştiği, yaşadığı bir ülkenin hikayesi…”

KİMLER VAR:

‘Hey Gidi Yıllar’ kitabında yer alan isimler şöyle: Alpay, Altan Öymen, Prof. Dr. Arif Verimli, Bedri Baykam, Cemal Enginyurt, Cemil Çiçek, Coşkun Aral, Cüneyt Arkın, Doğan Hızlan, Erol Evgin, Ezel Akay, Fatma Şahin, Güneri Cıvaoğlu, Hakan Bayrakçı, Haldun Dormen, İdil Biret, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Dr. Naci Görür, Nevzat Aydın, Nilgün Belgün, Oya Eczacıbaşı, Selda Bağcan, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Vedat Milor ve Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)