Gücün Yıldızları

Gücün Yıldızları

Ramazan ayının birinci iki haftasında Türkiye genelinde kısmi kapanma kararı alınırken MEB de yeni düzenlemeye giderek 8 ve 12’nci sınıflar hariç ...

Ramazan ayının birinci iki haftasında Türkiye genelinde kısmi kapanma kararı alınırken MEB de yeni düzenlemeye giderek 8 ve 12’nci sınıflar hariç yüz yüze eğitime orta verdi. MEB’in aldığı son karar çerçevesinde Bayrampaşa İnönü Mesleksel Teknik Lisesi’nde BEDAŞ’ın dayanağı ile oluşturulan Yüksek Tansiyon Dalı’nda eğitim gören 32 öğrenci haftada iki gün meslek dersleri için yüz yüze eğitim alırken 20 öğrenci de üç gün BEDAŞ’ta staj yapmaya devam edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Nisan Salı günü yaptığı açıklama ile birlikte Kovid-19 salgınına karşı Ramazan ayının birinci iki haftasında Türkiye genelinde ‘kısmi kapanma’ sürecine girilirken Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) da okullarda yeni düzenlemeye gitti. MEB’in kararıyla 15 Nisan tarihinden itibaren 8 ve 12’nci sınıflar hariç tüm sınıflarda tam vakitli uzaktan eğitim başladı.

Bu kapsamda İstanbul Bayrampaşa’da İnönü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.nin (BEDAŞ) dayanağı ile oluşturulan Yüksek Tansiyon Kısmı kısmında de yüz yüze ve uzaktan eğitim kuralları yine belirlendi. ‘Enerjinin Yıldızları’ Projesi kapsamında Yüksek Tansiyon Dalı’nı tercih eden 23 öğrenci yine uzaktan eğitime geçerken 12’nci sınıflarda eğitim gören toplam 32 öğrenci haftada iki gün meslek dersleri için okula gidecek. Ayrıyeten 20 öğrencinin haftanın üç günü BEDAŞ’ta stajı da devam edecek.

Kovid-19 salgınına karşı öğretmen ve öğrencilerin sıhhatini muhafazaya yönelik tüm tedbirlerin alındığı 12’nci sınıfların yüz yüze eğitimlerinde, her öğrenci tek başına otururken yer değişikliği yapılamayacak. Maske, ara ve paklık kurallarına büyük ihtimam gösterilen eğitim sürecinde kurallara ahenk öğretmenler tarafından da takip edilecek.

ÇEVRİMİÇİ “ELEKTRİK PİYASASI” DERSLERİ BAŞLADI

Öğrencilerin teknik ve uygulamalı derslerinin yanı sıra bölüme dair bilgi sahibi olmaları için CK Güç çalışanları tarafından verilen Elektrik Piyasası dersleri de çevrimiçi olarak yapılacak. Dokuz hafta süren eğitimlerde; Türkiye güç piyasasına genel bakış, iletim, üretim, dağıtım, tüketim, yönetmelikler, tüketici hizmetleri, arz-talep, rekabet hukuku, piyasa asılları üzere birçok bahse yer verilecek.

BU YIL 23 YENİ ÖĞRENCİ ORTAMIZA KATILDI

Elektrik dağıtım dalının yetişmiş eleman gereksinimine karşılık üretmek ismine MEB ile bir protokol imzaladığını ve Gücün Yıldızları Projesi’nin hayata geçtiğini anımsatan BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Biz de bu proje kapsamında İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Yüksek Tansiyon Laboratuvarı kurduk. Projeye 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 12 öğrenci ile başladık. 2019-2020’de 32, 2020-2021’de ise 23 öğrenci ortamıza katıldı. Başarılı öğrencilere yıl boyunca burs ve staj imkânı sağladığımız projede, Türkiye genelinde Ramazan ayının birinci iki haftasındaki kısmı kapatma sürecinde 11’inci sınıf öğrencilerimiz ile uzaktan, 12’nci sınıf öğrencilerimiz ile de yüz yüze eğitime geçtik. Salgına karşı tüm tedbirlerin alındığı eğitimlerde öğrencilerimiz bu mesleği uygulamalı olarak öğrenme fırsatına sahip oluyor. Gücün Yıldızları Projesi’ne kız öğrencilerimiz de ilgi gösteriyor. Bugüne kadar projemizde 10 kız öğrencimiz yer alırken 3’ü de muvaffakiyet ile mezun oldu. Projeyle erkek yoğunluğunun fazla olduğu güç dalına yetişmiş bayan istihdam yetiştirmenin de memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Yüksek Tansiyon Dalı’ndaki öğrencilere yönelik “Elektrik Piyasası” dersinin müfredata girmesi için 90 CK Güç çalışanının büyük emek vererek kesimin “ilk ders kitabını” da hazırladığına işaret eden Murat Yiğit, Gücün Yıldızları Projesi’nin birinci mezunlarının BEDAŞ’ta iş başı yaparak bölüme adım attıklarını kaydetti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)