Emlakjet oda sayısı tercihlerini açıkladı: Hayalimizdeki mesken 3 oda bir salon

Emlakjet oda sayısı tercihlerini açıkladı: Hayalimizdeki mesken 3 oda bir salon

Emlak danışmanlığı dalına yeni bir soluk getiren Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir bilgi tabanında ...

Emlak danışmanlığı dalına yeni bir soluk getiren Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir bilgi tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Mart 2021 emlak datalarını yayınladı. Emlakjet datalarına nazaran mart ayında yasaklar hafiflerken, emlak piyasası canlandı. Mart ayında aylık satılık konut fiyat değişiminde yüzde 3 artış ile arayışında Antalya liderliğe otururken, yıllık fiyat değişimde de yüzde 34’lük artış ile en yüksek oranı elde etti.

Mart ayında satılık konut arayanların oranı yılbaşından bu yana yüzde 6 azalırken, kiralık konut arayanların oranı arttı. Emlakjet.com Mart 2021 kullanıcı araştırmasına nazaran en çok (yüzde 48) 3+1 odalı meskende yaşamak istendiği tespit edildi. Emlakjet kullanıcıları 3+1 dairelerde oturma hayali kurarken, ilan tahlillerine nazaran yeni binalarda 2+1 daireler, 3+1 dairelere nazaran daha yüksek oranda.

Ayda 40 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 7,5 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan dalının öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir data tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Mart 2021 emlak datalarını yayınladı.

Mart ayı TÜİK datalarına nazaran Türkiye genelinde konut satışları bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 2,4 artarak 111 bin 241 olurken, 2021 yılında satışlar birinci defa 100 bin bandının üzerine çıktı. Yabancıya satış ise döviz kurundaki artışla birlikte Mart ayında geçen yıla nazaran yüzde 40 arttı.

Emlakjet datalarına nazaran kullanıcıların büyük çoğunluğu satılık konut aramaya devam ederken, kiralık aramalarda aydan aya sayıca arttı. Mart ayında konut arayanların yüzde 60’ı satılık yüzde 40’ı ise kiralık konut aramaları gerçekleştirirken, Türkiye’de en çok konut araması yapılan 5 vilayet İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu.

Mart ayında ve yıllık olarak satılık konut fiyat artışında şampiyon Antalya

Satılık konutlarda aydan aya fiyat artışında liderliği aylık yüzde 3 ve yıllık yüzde 34 artışla Antalya göğüslerken, İstanbul ve İzmir’de Mart ayında satılık konut fiyat oranlarında evvelki aya nazaran besbelli bir değişim gözlemlenmedi. Aylık satılık fiyat değişimi oranında Antalya’yı yüzde 2 artış ile Ankara ve yüzde 1 artış ile Bursa takip etti.

İlçelerde ise, en çok konut araması tekrar İstanbul-Beylikdüzü’nde gerçekleşirken, aylık satılık daire fiyat değişimi ise eksi yüzde 2 ile aşağı taraflı oldu. Beylikdüzü’nde satılık daire fiyat değişimi geçen ay da eksi yüzde 1 olmuştu. Mart ayında ilçelere nazaran konut aramasında Konya’nın Selçuklu ikinci sırada yer alırken, akabinde sırasıyla Ankara-Çankaya, Gaziantep-Şahinbey ve İstanbul-Pendik ilçeleri yer aldı. İlçeler bazında aylık satılık daire fiyat değişiminde en çok artış ise yüzde 2 ile Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde oldu. Şahinbey ilçesinde yıllık satılık daire fiyat değişimi ise yüzde 22 olarak tespit edildi.

En çok 3+1 daire tercih ediyor, yaş ilerledikçe daha büyük konut arıyoruz

Emlakjet.com Mart 2021 araştırmasında ayrıyeten kullanıcılara “Kaç odalı bir konutta yaşamak istersiniz?” sorusu sorulurken, Türkiye’nin yaklaşık yarısı (yüzde 48) 3+1 meskende yaşamak istediği halinde yanıtlandırdı. 2+1 konutta yaşamak isteyenlerin oranı yüzde 31 olurken, üçüncü sırayı yüzde 14 ile 4+1 mesken tercih edenler aldı. 1+1 daire tercih edenlerin oranı ise yüzde 7’de kaldı.

Yaşlara nazaran oda sayısı tercihinde ise tüm yaş kümelerinde 3+1 daireler en çok tercih edilen oda sayısı olurken, 1+1 dairelere en çok talep (yüzde 10) 18-25 yaş kümesinden geldi. 4+1 ve daha fazla odalı konutlara talep ise yüzde 18 ile en çok 55 yaş ve üzeri kullanıcı kümesinde.

Kullanıcılar 3+1 dairelerde oturma hayali kurarken, Emlakjet.com’da yapılan ilan tahliline nazaran 5 yaşından genç binalarda 2+1 daire oranı, 5 yaştan büyük binalara nazaran daha yüksek. Yeni yapılmış “sıfır” binalarda 3+1 daireler tüm dairelerin yüzde 32’sini oluştururken, 2+1 dairelerde ise bu oran yüzde 37.

Mart ayı datalarını kıymetlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, Mart ayı gayrimenkul satışlarında bu yıl birinci kere 100 bin konutun üzerinde satış görüldüğünü vurgularken, “Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi bu artıştaki en değerli etkenlerden. Yeniden de 2021 yılının birinci çeyreği geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 13 aşağıda kapandı. Pandeminin gidişatı ve faiz oranlarının değişimi gayrimenkul bölümü için yılın geri kalanında belirleyici olacak. Bu ay yayınladığımız oda sayısı raporu farklı bilgileri gün yüzüne çıkardı. En çok 3+1 daireler talep görürken, binalarda yaş azaldıkça 2+1 dairelerin oranında artış kelam konusu. TÜİK’in datalarına nazaran 2012’de 3,69 olan ortalama hane halkı büyüklüğü 2016’da 3,35 olarak yayınlandı. Hane halkının vakitle küçülmesi, yatırımlık gayrimenkule ilgilinin artması ve yazlıklarda küçük ömür alanlarının da tercih edilmeye başlaması, 2+1’lerde oluşan arz artışının sebepleri olabilir.” dedi.

Yazlık arayışı arttı

Emlakjet’in raporuna nazaran mart ayında yazlık aramaları bir evvelki aya nazaran yüzde 22 artış gösterdiğini belirten Emlakjet Prestige Üyesi, Bluehouse Gayrimenkul Yöneticisi Ebru Gülay ise, “Bodrum bölgesinde çoğunlukla satılık villadan oluşan karma bir portföye sahibiz. Son devirde hem yazlık aramaların hem de havaların ısınmasıyla dönemlik kiralık aramalarının arttığını gözlemledik. Bu trend önümüzdeki aylarda artarak devam edecektir. Müşterilerimizin oda sayısı tercihi aile büyüklüğüne ve elbette bütçeye nazaran değişiyor. Bu manada, bir standarttan bahsetmek çok güç. Yazlık seçimlerinde geçmişte çoğunlukla geniş, hatta 3-4 katlı konutlar aklımıza gelirdi. Fakat yazlık konut kavramı giderek butikleşiyor. Küçük aileler, kentten uzaklaşmak isteyen ve konuttan çalışan profesyoneller 2+1 yazlık konutları sık sık tercih ediyor.” formunda konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)