Dost Eli, Afrika’nın yüreğine dokunuyor

[ad_1]

46 ülkeye yardımlar götüren Dost Eli Derneği, Çad’da “Sağlığa Dost Eli-3” Projesi başlattı. Proje hakkında bilgi veren Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Seçer, “10 günlük bir sürede gerçekleştireceğimiz bu çalışmayla 7 bin insanın sağlığına dokunmayı hedefliyoruz” dedi.

Konya merkezli yurtiçi ve yurtdışında 46 ülkeye yardımlar sağlayan Dost Eli Derneği, 2022 yılında yapılan faaliyetlerini anlattı. 20 Ocak – 30 Ocak 2023 tarihleri arasında Çad’ta sağlık taramaları ve yardımlar yapılmak için Sağlığa Dost Eli-3 projesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Bayır Diamond Otel’deki toplantıya; Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Seçer ve Başkan Yardımcısı Mevlüt Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, TİKA Konya Görevlisi Kübra Kaçar ve dernek gönüllüleri katıldı. 46 ülkenin 21 tanesi Afrika Kıtasında olduğunu söyleyen Başkan Seçer, bu yıl başlattıkları Çad’da Sağlığa Dost Eli-3 Projesi hakkında bilgi verdi.

dost-eli-2.jpg

“7 BİN İNSANIN SAĞLIĞINA DOKUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Dost Eli Derneği Afrika ülkelerinde sağlıktan eğitime, gençlerin üniversitelere yönlendirilmesinden kadınların desteklenmesine kadar birçok projeyi hayata geçirdiğini söyleyene Başkan Seçer, “Konya merkezli iş insanlarını Afrika ülkelerine yönlendirerek sanayici ve iş insanlarımızın Afrika pazarında yer almalarına da öncülük etmektedir. Fransa’nın sömürgesi altında yıllarca yaşayan ve özgürlüğünü kazanan Çad, petrol yatakları üzerinde kurulu; ama dünyanın en fakir 3. ülkesidir. Halk bir yudum suya, bir lokma ekmeğe ve en önemlisi de sağlığa muhtaçtır. En hafifi sıtma olanlar, ilaç ve doktorsuzluk nedeniyle ölümün pençesinde yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, Afrika’da 200 milyondan fazla insan, görme kaybı tehlikesiyle yüz yüzedir ve yaklaşık on milyon insanda da katarakt mevcuttur. Ülkenin sağlık hizmetlerine duyduğu acil ihtiyaç ve sağlık alanında yaşanan bu problemlerin giderilmesi noktasında küçük de olsa bir katkı sağlayabilmek için Dost Eli Derneği, Çad ülkesinde yılda bir sefer olmak üzere sağlık faaliyetleri yapmaktadır. Bugün sizlerle paylaştığımız ve bugün yola çıkacağımız “Sağlığa Dost Eli-3” projesi bu faaliyetin üçüncüsü olacaktır. Bu proje ile Çad’ın başkenti Encemine’de kulak, burun, boğaz, diş ve çocuk hastalıkları alanında sağlık taraması ve küçük cerrahi operasyonlar yapılması planlanmıştır. Çad merkezli BALADİ derneğinin ortaklığı ve desteği ile imkânsızlık ve bilgisizlik sebebiyle sağlıktan faydalanamayan halka sağlık hizmeti götürülecektir. 20 Ocak – 30 Ocak 2023 tarihleri arasında 10 günlük bir sürede gerçekleştireceğimiz bu çalışmayla 7 bin insanın sağlığına dokunmayı hedefliyoruz” dedi.

1-4.jpg

KONYALI DOKTORLARDAN TAM DESTEK

Başkan Seçer, yaptığı konuşmanın devamında, “Dost Eli Derneği tarafından hazırlanan bu projeye; TİKA ulaşım desteği, Sağlık Bakanlığının izni ile Konya İl Sağlık Müdürlüğü kendisine bağlı hastanelerde görevli sağlık personeli desteği ve Necmettin Erbakan Üniversitesi de Meram Tıp Fakültesinde görev yapan doktorları ile destek vermektedir. Dost Eli Derneği olarak burada siz basın mensupları ve misafirlerimizin huzurunda bu kurumlarımızın yetkililerine ve temsilcilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Daha önce sağlıkla ilgili Çad ülkesinde aynı isimli 2 proje ile toplamda 11.974 kişinin sağlığına Dost Eli Uzatmış olduk. Gerçekleştirdiğimiz diş tedavisi, sağlık taraması, cerrahi müdahale ve sünnet çalışmalarında 11 toplam 974 kişiye hizmet sağlandı. Çad’da yapılan sağlık projelerinin yanında Dost Eli Derneği bağışçılarının desteği ile; Etiyopya’da 2 bin, Togo’da bin 800, Bangladeş’te bin 200 adet katarakt ameliyatı yapıldı, Nijer’de 9 bin kişiye cerrahi müdahaleler yapıldı. 10 Ülkede toplamda 35 bin çocuk sünnet edildi” dedi.

ÇAD’DA MAZLUMLARIN ELİNDEN TUTULACAK

Çad’da yapılacak Sağlık Çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Seçer, “100 engelliye Tekerlekli sandalye dağıtımı, dul kadınlara ve yetim kızlar için dikiş atölyesi kurulması, yoksul kadınlar için yemek, pasta börek imalathanesi kurulması, engelli insanlar için gıda paketi dağıtımı, evleri yanan aileler için 20 adet ev yapımı projesi, yetimhanede kalan yetimler için gıda desteği sağlanacak” dedi. •SERVET R. ÇOLAK

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*