Covid-19’a karşı çocuklar için beslenme teklifleri.

Covid-19’a karşı çocuklar için beslenme teklifleri.

Covid-19’a karşı çocuklar için beslenme teklifleri 2020 yılı başlarından itibaren hayatımızda olan Covid-19 olayları daha çok yetişkinlerde ...

Covid-19’a karşı çocuklar için beslenme teklifleri

2020 yılı başlarından itibaren hayatımızda olan Covid-19 olayları daha çok yetişkinlerde görülmekteydi. Son aylarda virüsün mutasyona uğraması sayesinde daha süratli bulaştığı ve çocukları da etkilediği rapor edildi. Covid-19’un çocuklara bulaşma riski aileleri huzursuz ediyor. Bu nedenle maske, toplumsal ara ve paklık kurallarını büyük bir titizlikle uygulamak çok değerli. Bunun yanı sıra beslenmelerine de çok dikkat etmek gerekiyor. Pekala, Covid-19’a karşı çocuklar nasıl beslenmeli? İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğretim Üyesi Dr. DiyetisyenGonca Hoş Ünalçocukların beslenmeleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken kuralları sıraladı…

Covid-19’a karşı çocuklar için beslenme teklifleri

2020 yılı başlarından itibaren hayatımızda olan Covid-19 olayları daha çok yetişkinlerde görülmekteydi. Son aylarda virüsün mutasyona uğraması sayesinde daha süratli bulaştığı ve çocukları da etkilediği rapor edildi. Covid-19’un çocuklara bulaşma riski aileleri huzursuz ediyor. Bu nedenle maske, toplumsal aralık ve paklık kurallarını büyük bir titizlikle uygulamak çok değerli. Bunun yanı sıra beslenmelerine de çok dikkat etmek gerekiyor. Pekala, Covid-19’a karşı çocuklar nasıl beslenmeli? İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Diyetisyen Gonca Hoş Ünal çocukların beslenmeleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken kuralları sıraladı…

BOL SU İÇİN

Sinüsleri açmak için bol su içmeli. Tuzlu su ile burun temizleme faydalı olmaktadır. Kronik sinüzitten korunmak için bilimsel olarak kanıtlanmış sürfaktan içeren eserler ile burun banyoları yapılabilir. Bu da geniz akıntısını ve sinüsleri rahatlatacaktır.

BOL ZERZEVAT VE MEYVE TÜKETİN

Bağışıklık sistemini dengelemek için çocuklara bol zerzevat ve meyve içeren beslenme programları yapılmalı, antioksidan ve posa alımları arttırılmalıdır. Fermente eserler, turşular, kefir ve mesken imali yoğurt çocuklarda bağırsak mikrobiyatası için çok faydalıdır.

D VİTAMİNİ ALIMIN ARTTIRIN

Covid-trial çalışmasında D vitamininin Covid-19’a karşı korunmada kıymetli olduğu bulunmuştur. Çocuklara D vitamini dayanağı yapılmalı, bol bol açık hava ve güneşe çıkarılmalıdır.

PAKETLİ ESERLERİ TÜKETMEYİN

Yapılan çalışmalarda şekerli beslenmenin Covid-19’ a karşı bağışıklığı düşürdüğü görülmüştür. Bu sebeple çocuklarda şeker ve paketli eserlerin tüketilmesinden kaçınmak gerekir.

PROTEİNLİ BESİNLER TÜKETİN

Covid-19 a karşı korunmak için kâfi bağışıklığa takviye olan Çinko, C vitamini ve Selenyum vitamin ve mineralleri de kıymetlidir. Bol kuruyemiş, meyve -sebze, proteinli besinler tüketmek gerekmektedir. Limonata, portakal suyu, ballı nane çayı, zencefil çayı çocuklarda tüketilebilecek içeceklerdendir. Mide asidini desteklemek için 1 çay kaşığı elma sirkeli su yemekten evvel içilebilir ve öğünlerde mide asidini desteklemek için mesken üretimi pancar ve lahana turşusu kullanılabilir.

BUHARDA YAHUT HAŞLAMA İDARESİNİ TERCİH EDİN

Yemekleri pişirirken buharda yahut haşlama formüllerinin tercih edilmesi ve az pişirilmesi bağışıklık için yararlıdır. Akdeniz diyeti üzere bol zerzevat, sağlıklı protein ve sağlıklı yağ, baharatlar ve fermente eserler kullanmak yeterli bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)