CHP Çerkeş İlçe Lideri Elvanağac: ‘Çiftçilerin bir devirlik malını almak, onları içine düştükleri bataktan kurtarmaz’

CHP Çerkeş İlçe Lideri Elvanağac: ‘Çiftçilerin bir devirlik malını almak, onları içine düştükleri bataktan kurtarmaz’

Patates ve soğan alımlarıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Çerkeş İlçe Lideri Cengiz Elvanağacı, “Çiftçinin bir devirlik malını almak, onları ...

Patates ve soğan alımlarıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Çerkeş İlçe Lideri Cengiz Elvanağacı, “Çiftçinin bir devirlik malını almak, onları içine düştükleri bataktan kurtarmaz. Girdi maliyetlerini düşürecek kesin tahliller sunulmalı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çerkeş İlçe Lideri Cengiz Elvanağacı, patates-soğan alımlarına ait açıklama yaptı. Çiftçinin durumunun çok daha derin olduğunu tabir eden Lider Elvanağacı, tahlilin girdi maliyetlerini düşürecek siyasetler izlemek olduğunu lisana getirdi.

“KESİN TAHLİLLER SUNULMALI”

Patates-soğan dağıtımları sırasında meydana gelen imajlara de değinen Elvanağacı, “Bir çalışma başlattılar. Uzun mühlet sonra çiftçi için ‘iyi’ olarak nitelendirebileceğimiz, küçük bir çalışma. Gerçi bu işin de dağıtım basamağında reklam yapacağız diyerek, muhalefet partilerinin vilayet ve ilçe başkanlıklarının önünde dağıtım yapmayı denediler, orada da pandemi devrinde izdihama neden oldular. Milletin içine düştüğü durumun kısa bir imajıydı onlar. Öte yandan yapılan patates-soğan alımları mutlaka çiftçinin içine düştüğü durumun dermanı değil. Çiftçinin bir devirli malını almak, onların içine düştükleri bataktan kurtaramaz. Girdi maliyetlerini düşürecek kesin tahliller sunulmalı” dedi.

“TRAKTÖR VE EKİPMAN FİYATLARINDA 100’LÜK BİR ARTIŞ VAR”

Çiftçinin traktör ve ekipmanları noktasında da problemler yaşadığını belirten Elvanağacı, “Geçen yıldan bu tarafa çiftçinin traktör ve ekipman fiyatlarında 100’lük bir artış var. Artık çiftçi tarlasını sürecek ekipman alamıyor ektiği eseri de satamadığı üzere çiftçi nefes alamaz durumda . Çiftçinin yakıtından vergi kaldırılmalı, yerli üreticinin mallarının alımına teşvik verilmeli. Yurt dışından yüzde 0 vergi ile getirilen ithal tarım eserleri çiftçiye ziyan veriyor. Yapılması gereken birçok değişim var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçinin problemlerinin tahliline vakıfız. Artık çiftçinin nefes alması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)