Alpay kimdir, kaç yaşında, nereli? Alpay ile ilgili bilgiler!

[ad_1]

Alpay kimdir, kaç yaşında, nereli? Alpay ile ilgili bilgiler!

Alpay, Şarkılar Bizi Söyler’in bu akşam ki bölümünde yer alıyor. Alpay’ın kim olduğu tüm izleyenler tarafından araştırılmaya başlandı. Fabrika Kızı ve Eylül’de Gel gibi unutulmaz şarkıları seslendiren Alpay’ın yıllar içindeki değişimi ise gözlerden kaçmadı.

ALPAY KİMDİR?

18 Temmuz 1935 tarihinde dünyaya gelen Alpay, 2023 yılı itibariyle 88 yaşında. Ankara’da dünyaya gelen Alpay, ilkokul, ortaokulu ve liseyi Ankara’da tamamladı. Lise yıllarında futbola ilgi duyan Alpay, Ankara Demirspor’da futbol oynamaya başladı. Sonrasına Gençlerbirliği Spor Kulübü’nde profesyonel futbol hayatına devam ederken Genç Milli Futbol Takımı’na seçildi.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Alpay 1960’lı yıllarda müzikal kariyerine adım attı.  Romantik folk ve rock tarzında deneysel müzikler yapan ünlü sanatçı 1964 yılında kendi grubunu kurdu.

Üç Hürel grubuyla beraber müzik çalışmaları yapan Alpay, birçok Fransız Chanson ‘unun ve İtalyan Napoliten’lerinin aranjmanlarını Türkçeye uyarlayarak seslendirdi. “Tren”, “Eylül’de Gel” ve “Fabrika Kızı” gibi hit şarkılara imza atan ünlü isim Attilâ İlhan’ın bazı şiirlerini de yorumladı. Alpay, Gezi Parkı olayları sırasında Ankara’da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için “Ethem’in Sessiz Çığlığı” adlı bir şarkı yaptı.

Cemil Demirbakan kimdir, kaç yaşında, nereli? Cemil Demirbakan ile ilgili bilgiler!

Cemil Demirbakan kimdir, kaç yaşında, nereli? Cemil Demirbakan ile ilgili bilgiler!

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*