AK Parti’den, randevu talebini reddeden HDP’ye ilk tepki

[ad_1]

Başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere, AK Parti’nin randevu talebini reddeden HDP’ye ilk yanıt geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “…Onlar bunu siyasi malzemeye dönüştürmeyi tercih ettiler” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’nin kapatılmasına yönelik davanın Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) devam ettiğini ve partisinin hazine yardım hesaplarına AYM tarafından geçici blokaj konulması nedeniyle AK Parti’ye randevu vermeme kararı aldıklarını duyurmuştu:

“HDP’ye yönelik bir intikam davası olan kapatma davasının bütün hızıyla devam ettirilmesi, en son partimizin anayasal hakkı olan hazine yardımının iktidar blokunun siyasi baskısı sonucu bir hak gaspı olarak Anayasa Mahkemesi tarafından ve anayasaya aykırı bir şekilde bloke edilmesi; özellikle bunun gerçekleşmesi için Cumhur İttifakı bileşenlerinin ağır baskısının AYM üzerinde yaşanması nedenleriyle, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Yönetimi ile anayasa değişikliği teklifi hakkında görüşmeme kararı aldık. Randevu taleplerine olumlu cevap vermedik.”

“BU DURUMU SİYASİ MALZEMEYE DÖNÜŞTÜRMEYİ TERCİH ETTİLER”

HDP’nin kararının ardından T24’ten Eray Görgülü’ye konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, bu görüşmelerin “Türkiye için önemli bir adım” olduğunu, HDP seçmeninin de bu konuyu önemsediğini düşündüğünü belirterek, “Başörtüsü Türkiye’de siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün kadınların bir meselesidir. Hatta erkeklerin de bir meselesidir. Bu konuyu müzakere etmeyi anlamlı buluyorum. Ve onlar bunu bence bir tür siyasi malzemeye dönüştürmeyi tercih ettiler. Onların kararı böyle oldu” dedi.

ÖZLEM ZENGİN, HDP’NİN İKİYÜZLÜ TUTUM SERGİLEDİĞİNİ İMA ETTİ

Özlem Zengin ayrıca şunları ifade etti:

“Bu hafta için tüm grup başkanvekillerini aradım, Çarşamba günü için kendilerini ziyaret etmek istediğimizi söyledim, Sayın Mustafa Elitaş’la birlikte. Şu ana kadar sadece HDP’den dönüş oldu. Sayın Saruhan Oluç beni aradı ve Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı gerekçe göstererek kabul edemeyeceklerini söyledi. Ben de kendisine bunun o konuyla hiçbir alakası olmadığını ifade ettim. Daha evvel bir HDP’li milletvekilinin milletvekilliği düştü. Anayasa Mahkemesi onların lehine karar verdi. Yani bir onların lehine karar verdiğinde kabul eden ama kendi aleyhine verdiğinde bunu reddeden, böyle bir şey olamaz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan hem bireyler hem kurumlar olarak yargı kararlarıyla bağlıyız. İtirazımız olabilir ama herkesin yargı kararlarının bu manada bağlayıcı olduğunu hatırlaması lazım.”

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*